Jak wybrać właściwy obóz?
Zawartość artykułu:
- Dlaczego warto zostać żeglarzem?
- Jaka jest różnica między obozem żeglarsko-sportowym, rejsem żeglarskim a kursem na patent żeglarza jachtowego?
- Czy osoby nie mające żadnego kontaktu z żeglarstwem mogą przyjechać na obóz, rejs lub kurs?
- Grupa początkująca czy grupa kontynuująca naukę — którą wybrać?
- Brak umiejętności pływania wpław nie dyskwalifikuje z udziału w obozie — dlaczego?
Większość sportów można uprawiać cały rok. Dla zdrowia, w celu poznania nowych ludzi, czasem dla zabicia czasu. Wakacje jednak zasługują na coś specjalnego. Na coś, co nie tylko pozytywnie odbije się na naszym samopoczuciu i późniejszych opowieściach, ale również rozwinie w nas pasję i sprawi, że przez cały rok będziemy wyczekiwać momentu, kiedy znowu nadejdzie lato, a my wsiądziemy na łódkę i poczujemy wiatr we włosach.
Dlaczego warto zostać żeglarzem?
Żeglarstwo to coś więcej niż sport, to styl życia. Dodaje energii, buduje siłę, korzystnie wpływa na zdrowie, ale również włącza nas do pewnej pozytywnie zakręconej grupy społecznej. Żeglując nawiązujesz lepszy kontakt z naturą, uczysz się rozumieć wiatr i rozróżniać chmury, a także poznajesz wiele pięknych miejsc, często niewidocznych od strony lądu.
Znaczna ilość przyswajanej wiedzy żeglarskiej, zarówno praktycznej jak i teoretycznej, wpływa korzystnie na rozwój umysłowy. Każdy członek załogi jachtu pełni indywidualną funkcję, ucząc się samodzielności, ale dopiero współpraca zgranego zespołu decyduje o wspólnym sukcesie ? dopłynięciu do celu lub zwycięstwie w regatach.
Żeglowanie to nie tylko wysiłek fizyczny, opalenizna i otaczająca przyroda. Współpraca z ludźmi i niekiedy kapryśnym wiatrem wyrabia również charakter. Nowe sytuacje na wodzie rozwijają zaradność oraz umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. Żeglarstwo uczy też przewidywania, począwszy od sprawdzenia prognozy pogody, aż po czytanie wiatru i wyprzedzanie reakcji jachtu.
Jak złapiesz bakcyla żeglarstwa to każde następne lato spędzisz w pięknym otoczeniu lasów, słońca i malowniczych jezior. Poznasz innych pasjonatów i nawiążesz wiele przyjaźni, często na długie lata.
Jaka jest różnica między obozem żeglarsko-sportowym, rejsem żeglarskim a kursem na patent żeglarza jachtowego?
To bardzo częste pytanie. Nic zresztą dziwnego, bo dla wielu osób te nazwy są zbliżone, jednak kryją się pod nimi zupełnie inne wyjazdy. Oczywiście wszystkie łączy żeglarstwo.
Obozy żeglarsko-sportowe
Odbywają się w ośrodkach nad jeziorem. Łączą w sobie szkolenie żeglarskie z nauką innych sportów (takich jak: windsurfing, kajakarstwo, łucznictwo czy jazda na rowerze) oraz zajęciami artystycznymi dla najmłodszych grup. Oprócz zajęć sportowych podczas obozu organizowanych jest wiele zabaw i gier terenowych, ognisk i dyskotek.
Na obozach realizujemy specjalny program szkoleniowy, mający na celu bardzo solidne wyszkolenie uczestników, biorąc pod uwagę ich coroczny progres. Mówiąc prościej, po kilku obozach jesteście zaawansowanymi żeglarzami i dobrze radzicie sobie na windsurfingu, pomimo tego, że cały czas czujecie się jak na wakacjach, a wiedzę przyswajacie niejako przy okazji.
Rejsy żeglarskie
Propozycja dla osób chcących przeżyć żeglarską przygodę, w bliskim kontakcie z naturą. Całe dnie pod żaglami, najpiękniejsze zakątki Wielkich Jezior Mazurskich, noclegi na jachtach, spora dawka zaradności i samodzielności oraz nutka romantyzmu. Wieczory przy ognisku z szantami, mariny żeglarskie, kąpiele i wyczyny kulinarne w kambuzie.
Rejs jest doskonałą okazją do poznania ciekawych ludzi i przeżycia z nimi fantastycznej przygody. I przede wszystkim, to świetna szkoła żeglarska, w której działania uczestników przekładają się od razu na wynik ? od posmarowanej pajdy chleba po żeglujący duży jacht.
Kursy żeglarskie na patent żeglarza jachtowego
Kurs żeglarski to intensywne szkolenie z zakresu teorii i praktyki żeglarskiej, zakończone egzaminem. Po zdaniu egzaminu otrzymujemy patent żeglarza jachtowego (jest to forma żeglarskiego prawa jazdy), który uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych, również tych wyposażonych w pomocniczy napęd mechaniczny:
- po wodach śródlądowych
- po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej, pod warunkiem, że kadłub łodzi nie przekracza 12 m.
W praktyce oznacza to, np. prowadzenie dowolnej wielkości jachtu żaglowego z silnikiem pomocniczym po Wielkich Jeziorach Mazurskich.
Kursy żeglarskie realizujemy w dwóch formach:
- rejs szkoleniowy na patent żeglarski to połączenie intensywnego szkolenia na dużych jachtach typu Phila 880 z atrakcjami żeglarskiego stylu życia i jednoczesnego poznawania Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Tę formę polecamy wszystkim, którzy przeszli wcześniejsze szkolenie na obozach żeglarsko-sportowych.
- kurs stacjonarny na patent żeglarski, który z racji rozwiązań szkoleniowo-organizacyjnych (zakwaterowanie w ośrodku, w pełni przygotowane wyżywienie oraz, co bardzo ważne, szkolenie na Omegach) pozwala na znacznie intensywniejsze szkolenie w stosunku do rejsu na dużych jachtach.
Czy osoby nie mające żadnego kontaktu z żeglarstwem mogą przyjechać na obóz, rejs lub kurs?
Zdecydowanie TAK.
Nasza rozbudowana oferta zawiera obozy dla początkujących w każdej grupie wiekowej. Dzięki temu możecie zacząć naukę żeglarstwa i innych sportów wodnych od podstaw, niezależnie od tego czy macie 7 czy 18 lat.
Równolegle prowadzone są grupy zaawansowane, które kontynuują naukę żeglarstwa i innych sportów od etapu na jakim skończyły poprzedni obóz. Rozwiązanie takie pomaga osobom początkującym, które przyglądając się bardziej zaawansowanym koleżankom i kolegom z innych grup, mają jeszcze większą motywację do ćwiczeń i przykładania się do nauki.
W przypadku rejsu żeglarskiego załogi są mieszane pod względem umiejętności. Na dużym jachcie jest więcej funkcji i osoby bez doświadczenia zaczynają od prostszych zadań, kolejno przechodząc przez etapy szkolenia. Doświadczonej załodze przypadają trudniejsze wyzwania, takie jak sterowanie przy silnym wietrze lub manewrowanie w porcie.
Kursy żeglarskie kierowane są przede wszystkim do osób, które miały już wcześniej kontakt z żeglarstwem oraz gotowe są poświęcić więcej czasu na naukę. Obszerny materiał zarówno teoretyczny jak i praktyczny, wiele godzin ćwiczeń na żaglówce i intensywność szkoleń wymaga odpowiedniej dojrzałości i zaangażowania. Młodszych i początkujących uczestników zapraszamy najpierw na obozy i rejsy, gdzie poprzez zabawę, w luźnej atmosferze, zapoznają się z żeglarstwem. Dzięki zdobyciu takiej praktyki, kurs będzie już jedynie uporządkowaniem wiedzy żeglarskiej, z kilkoma dodatkowymi elementami praktycznymi i teoretycznymi.
Grupa początkująca czy grupa kontynuująca naukę ? którą wybrać?
Obozy żeglarsko-sportowe dla każdej z grup wiekowych realizowane są na dwóch poziomach szkolenia.
Grupa początkująca
Stworzona z myślą o osobach, które nie miały wcześniej kontaktu z żeglarstwem i windsurfingiem. Naukę zaczynamy od podstaw, niezależnie czy jest to grupa wiekowa 7-8 czy 17-18 lat. Program szkolenia i jego intensywność dostosowana jest do wieku, więc kończąc obóz w starszej grupie zdążycie nauczyć się trochę więcej niż wasze młodsze koleżanki i koledzy. Młodsze grupy mają jednak ten przywilej, że zaczynając od najmłodszych lat mają więcej czasu, aby docelowo nauczyć się żeglarstwa w stopniu zaawansowanym.
Żeglarstwo ma być przyjemnością, dlatego nasz specjalny program przewiduje naukę etapami a grupa podstawowa to pierwszy krok w kierunku znakomitego wyszkolenia.
Grupa początkująca jest zalecana także osobom, które były już raz na obozie, ale wolą utrwalić podstawy przed przejściem do kolejnego etapu szkolenia. Pozwoli to na usystematyzowanie wiedzy oraz dalsze doskonalenie umiejętności żeglarskich. W końcu trening czyni mistrza.
Grupa kontynuująca naukę
Skierowana jest do osób, które uczestniczyły przynajmniej 1-2 razy w naszym obozie lub posiadają podstawowe umiejętności w żeglowaniu i windsurfingu. Obóz jest kontynuacją nauki i gwarantuje bardzo wysoki poziom szkolenia.
W tym wypadku uczestników czeka szybkie przypomnienie zdobytej wcześniej wiedzy i rozpoczęcie nauki coraz trudniejszych, bardziej zaawansowanych, ale dających mnóstwo satysfakcji, wyzwań.
Poziom zaawansowania programu uzależniony jest również od wieku uczestników. Każda kolejna grupa wiekowa jest kolejnym etapem szkolenia. Dodatkowo, osoby z największym stażem pełnią coraz bardziej wymagające funkcje, osiągając coraz wyższy poziom. Ostatecznym celem po kilku obozach w grupie zaawansowanej jest nauka balastowania na trapezie, obsługa genakera i żeglowanie w ślizgu. Jest to duże wyzwanie, ale i niesamowita frajda.
Brak umiejętności pływania wpław nie dyskwalifikuje z udziału w obozie ? dlaczego?
Uczestnicy podczas wszystkich zajęć na wodzie i nad wodą zawsze mają na sobie kamizelkę asekuracyjną oraz są pod opieką instruktora. Podczas nauki pływania nadzór sprawuje ratownik WOPR. Na obozach żeglarsko-sportowych i kursach stacjonarnych na patent nie ma żadnych wyjątków od tych zasad.
W przypadku rejsów, realizowanych na dużych i stabilnych jachtach, przy sprzyjającej pogodzie sternik może zezwolić na zdjęcie kamizelki asekuracyjnej osobom, które umieją pływać. Uczestnicy, którzy nie potrafią pływać mają obowiązek być w kamizelce asekuracyjnej podczas przebywania na pokładzie. Kiedy warunki pogodowe są gorsze bezwzględnie cała załoga ma na sobie kamizelki asekuracyjne.
Kamizelki asekuracyjne, których używamy są nowoczesne i mają sportowy krój. W takich kamizelkach pływają zawodnicy żeglarstwa sportowego na całym świecie. Są dobrze dopasowane więc nie krępują ruchów.